Dá se vůbec ,,přežít,, v nemocnici jako vnímavá, citlivá bytost? Toť otázka. Nemocnice jako strašák. Jak na to?
Minulost jako zkušenost.
Otevřu dvířka ve své mysli, kde jsou uloženy vzpomínky na období, kdy jsem v nemocnici pobývala 5 měsíců.
Hrozně dlouhá doba. V článku shrnu několik tipů jak přežít a možná se dotkneme i tématu brát léky na uklidnění nebo nebrat.
2. Každý den jsem si rozdělila na několik částí. Když to šlo, tak jsem dopoledne i odpoledne měla zařazený pohyb, i kdyby pidi pohyb třeba jenom zvednout ruku, nohu třeba několik dnů po operaci. Nebo zavrtět zadkem. Pak pidi procházka po chodbě.
3. Určitě hygiena a sprchování. Teplá voda je balzám v nemocnici na fyzické tělo i duši.
4. Rohlík – když je dlouhá chvíle, okusujete rohlík pomalu, pomaličku.
5. Televize – všimla jsem si, že v nemocnici na psychiku pomáhají pořady s humorem, vaření a také pořady typu retro – zábavné, dechovka atd.
6. Objevila jsem kouzlo malování, o kterém se zmiňuji ve své skupině na FB ,,Obrázky z přítomnosti promlouvají,,.
7. Omalovánky – mandaly – malování fixem, pastelkami, rovněž balzám na duši.Hudba – mě dělalo dobře opět retro – Waldemar Matuška, Karel Gott
8. Když se vám chce plakat, pláčete, když cítíte hněv komunikujete, ale před tím pro snížení tenze můžete právě kreslit nebo si vzít sešit a vypsat se z toho.
9. Vědomá všímavost – pozorujete kytku na chodbě, strom za oknem. Nejlépe kousek zeleně, přírody, tady na webových stránkách je k dispozici E-book Vědomá všímavost jako cesta k žití v přítomnosti. eBook zdarma | Pa.Vla (pa-vla.cz)
10. Máte u sebe svůj oblíbený polštářek, plyšáka, aroma olejíček.
11. Je fajn mít i olejíček na tělo.
12. Něco pěkného, milého, co vás těší, mít u sebe.
No a žijete krůček po krůčku. A když už fakt nemůžete, využijete pomoc psychologa, psychiatra. A i to tu má své místo. Co?
Tabletky.
Ať tento článek pomůže, těm kdo potřebují.
Pavla V